Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Bordssurtout + vinkylare 9603162



*

nr 960 3162


Bordssurtout + vinkylare

nickel silver, height: 17-22,


nysilver, höjd: 17-22


Estimate:

600

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday May 11 2015
at 18:14:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/5 01:43:34 1      150 kr
9/5 20:40:13 2      150 kr
9/5 20:40:13 1      150 kr (Robot)
10/5 13:54:58 3      200 kr
11/5 15:52:44 4      400 kr
11/5 15:58:33 5      400 kr
11/5 15:58:33 4      400 kr (Robot)
11/5 15:59:09 5      450 kr
11/5 16:37:26 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout champagnekylare kryddställ nysilver pläter vinkylare
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr